Andrzej Brzezina Winiarski - Andrzej Winiarski

(ur. 29 lipca 1954 w Przemyślu) – polski heraldyk, członek - współzałożyciel Polskiej Wspólnoty Heraldycznej ,,NOVA HEROLDIA", członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Wschodniego oraz członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 r.) oraz Władze Wojewódzkie i Miejskie.
Kawaler Małego Krzyża Maltańskiego na tarczy herbowej.
Brat Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona w Jerozolimie.

Od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia zajmuje się heraldyką przede wszystkim szlachecką, uprawia także malarstwo sztalugowe i rysunek oraz grafikę komputerową. W roku 2000 wykonał jedyną kolekcję 152 obrazów olejnych na płótnie z wizerunkami herbów szlachty polskiej, także dziesięć ręcznie wykonanych ksiąg, które rozesłane zostały do osobistości w kraju i na świecie. Cała kolekcja herbarza została wystawiona, a następnie przekazana przez autora w darze Archiwum Państwowemu w Przemyślu w celu wieczystej tam ekspozycji. W roku 2001 wykonał kolekcję 53 portretów najważniejszych osobistości niepodległej Rzeczypospolitej od Mieszka I aż do Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, oraz w roku 2005 Prezydentowej Marii Kaczyńskiej i Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Kolekcja 53 portretów od Mieszka I do Aleksandra Kwaśniewskiego została zlicytowana na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2002 r.

W 2002 roku wykonał on także herbarz wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Marii Panny z Jerozolimy zwanego krzyżackim w kolekcji 36 obrazów akrylowych. Kolekcja ta wystawiana była w Archiwum Państwowym w Przemyślu, w Wiedniu oraz Galerii Herbowej w Warszawie. Obrazy te znajduje się w Dworze Szlacheckim w Umiastowie k/Warszawy. W roku 2003 wykonał również herby wielkich mistrzów zakonu templariuszy wraz z portretem ostatniego wielkiego mistrza Jakuba de Molay`a. Obraz eksponowany był na Ogólnopolskiej Giełdzie Szlacheckiej w Warszawie w gmachu Sejmu RP w dniu 25 kwietnia 2004 r., w Galerii Herbowej w Warszawie i został przekazany do Dworu Szlacheckiego w Umiastowie k/Warszawy. Wykonał on także kolekcję 43 herbów wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Marii Panny z Jerozolimy zwanego krzyżackim przy użyciu techniki cyfrowej. Za pomocą tej samej techniki wykonał on także kolekcję 83 herbów Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego, 22 herby Wielkich Mistrzów Zakonu Templariuszy, 142 herbów szlachty Podkarpacia , 44 herby Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego , 30 herbów miast Podkarpacia wraz z mapą według stanu prawnego do 1945 r. oraz wielką galerię herbów szlachty Rzeczypospolitej w kolekcji ponad 1400 wizerunków. Opracował wykaz ułożonych alfabetycznie około 18000 nazwisk szlacheckich. Wydał w postaci dwóch albumów na CD herbarze szlachty polskiej, który dedykował zamordowanemu wiosną 1940 r. przez NKWD swojemu dziadkowi Włodzimierzowi Leśniakowi, do 1939 r. Komendantowi Policji Państwowej w Truskawcu. Opracował także herbarz rodów polskich od średniowiecza do teraźniejszości.

Jest autorem dwóch herbarzy - książek pt. Herby szlachty Rzeczypospolitej wydanego przez Wydawnictwo DeFacto w Warszawie (2006) oraz Herby Rzeczpospolitej wydanego przez Archiwum Państwowe w Przemyślu i Przemyskie Towarzystwo Archiwistyczne ,,Archiwariusz" (2008)  oraz kilkudziesięciu wierszy w tomiku poetyckim pt. Anioły Wichrów. Członek Komisji Heraldycznej zarządu  "Nova Heraldia", autor zarejestrowanego w Pierwszej Powszechnej Otwartej Księdze Herbowej herbu Adama Małysza[1]
Jest także autorem projektów herbu i flagi Gminy Orły, flag Przemyśla oraz wielu herbów rodowych.

Twórca i organizator pierwszej nie komercyjnej stacji radiowej "Radio 13" w Przemyślu. Pracował jako urzędnik w instytucjach państwowych w Warszawie i Przemyślu. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji UMCS oraz WSPE w Warszawie.

Posiada zapis rodowy od roku 1640.

Przypisy

  1. Nowiny24:W Przemyślu powstał herb Adama Małysza

Linki zewnętrzne [edytuj]

punktor Postacie genealogii: Andrzej Brzezina Winiarski
punktor Heraldyka: Andrzej Brzezina Winiarski
punktor Anioły Wichrów: poezja Andrzej Brzezina Winiarski
punktor Poezja i wiersze Andrzeja Brzeziny Winiarskiego

WYDAWNICTWA

1. Andrzej Brzezina Winiarski Herby Szlachty Rzeczypospolitej – Warszawa, 2006; ISBN 83-89667-42-8

2. Andrzej Brzezina Winiarski Herby Rzeczypospolitej – Archiwum Państwowe w Przemyślu, 2008-2009;
   
ISBN  978-83-88172-28-1

TELEWIZJA POLSKA
HERBARZ BISKUPÓW PRZEMYSKICH - TELEWIZJA POLSKA RZESZÓW
HERBARZ BISKUPÓW PRZEMYSKICH - TELEWIZJA POLSKA - TELEEXPRESS
NIEZWYKLI - HERBOWE PASJE - TELEWIZJA POLSKA RZESZÓW
Herby Szlachty Polskiej - Archiwum Państwowe w Przemyślu - 2001- TVP Rzeszów
Herby Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego - 2002 - Telewizja Polska Rzeszów

TELEWIZJA LOKALNA

Herbarz Polski - Archiwum Państwowe w Przemyślu - 2001 (nagranie archiwalne)
Herby Rzeczypospolitej - Archiwum Państwowe w Przemyślu (prezentacja książki - 2009 r.
Herby Rzeczypospolitej - Archiwum Państwowe w Przemyślu - drukarnia
Z PRZEMYŚLA DO BERLINA - HISTORIA JEDNEGO HERBU

MÓJ PRZYJACIEL PREZYDENT - sentymentalne wspomnienie
o Ryszardzie Kaczorowskim
- zapraszam


fotografię tę wykonał ATUR FRANCUZ, oficer BOR, który zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 r.


HERBYZWIĄZEK SZLACHTY ZAGRODOWEJ ZARZĄD GŁÓWNY W PRZEMYŚLU

WYBUCH W WARSZAWSKIEJ ROTUNDZIE 15 LUTEGO 1979 R.